Add to Technorati Favorites
czwartek, 21 sierpnia 2008
Kino w pięciu smakach

Kino w pięciu smakach

Druga już edycja Festiwalu Wietnamskich Filmów "Kino w pięciu smakach" odbędzie się w dniach 2-5.X.2008 w Warszawie. Potem filmy będą jeździć do Krakowa, Poznania, Wrocława i Łodzi.

Strona festiwalu:

http://www.piecsmakow.pl

Zapraszam do wzięcia udziału w konkursie fotograficznym "Orientuj się" poświęconym społeczności wietnamskiej w Polsce.

Do zobaczenia mam nadzieję w Warszawie:)

czwartek, 29 marca 2007
Różowa Świnia w kinie Muranów
Pinky pigy

"Bardzo chciałam zrobić Świnię na Wiosnę"./ "I wanted so much to make a Pig for Spring" - Magda Valencia.

W halu kina Muranów./ In the hall of cinema Muranów.

niedziela, 25 marca 2007
Za tydzień wietnamskie smaki w Muranowie
Kino wietnamskie w Muranowie

Zapraszam:-)

niedziela, 11 marca 2007
Zapach zielonej papai
Zapach zielonej papai

Poetycka opowieść o zmysłowości, dojrzewaniu i miłości. Akcja filmu rozpoczyna się w kolonialnym Sajgonie lat pięćdziesiątych. Dziesięcioletnia Mui zostaje oddana na służbę do zamożnej rodziny. Dziewczynka jest cicha, pojętna i pełna wdzięku. Przygląda się otaczającemu ją światu wielkimi, pełnymi zaufania oczami. Stara się zachować w pamięci każdy detal: zapach owoców, smak wody, delikatne kolory tkanin sprzedawanych przez panią domu. Po dziesięciu latach już jako dojrzała, piękna kobieta odchodzi na służbę do domu młodego pianisty, chłopaka, którego znała jeszcze jako mała dziewczynka…

Od fabuły ważniejszą rolę grają tu poszczególne kadry, dźwięki, muzyka, zmysłowość niespiesznie prowadzonej narracji. Wielu scenom filmu towarzyszy całkowita cisza, by wybrzmieć mógł obraz. Głośny debiut Anh Hung Trana zwrócił uwagę na kinematografię wietnamską i obiecującego autora, którego późniejsze wysmakowane formalnie filmy Rykszarz (m.in. Złoty Lew w Wenecji w 1995r.) oraz Schyłek lata zebrały znakomite recenzje krytyki i wzbudziły zachwyt widzów z całego świata.

Smak łagodny.
http://arteria.art.pl/5smakow

Tekst i zdjęcia: ARTERIA

Dziesięć dziewczyn z Dong Loc
Nga Ba Dong Loc - Dziesięć dziewczyn z Dong Loc Nga Ba Dong Loc - Dziesięć dziewczyn z Dong Loc

Od marca do października 1968 r. amerykańskie bombowce zrzuciły na skrzyżowanie Dong Loc prawie 50 tysięcy bomb. Ten niewielki punkt komunikacyjny odgrywał strategiczną rolę na tzw. szlaku Ho Szi Minha, którym oddziały wojska północnego Wietnamu maszerowały na południowy front. Skrzyżowania strzegły ochotnicze oddziały młodych kobiet, które w pamięci społeczeństwa pozostały anonimowymi bohaterkami.

Film jest hołdem dla dziesięciu dziewcząt czwartego oddziału: Tan, Cuc, Hoi, dwóch Xuan, Rang, Xanh, Nho, Ha i Huong. Beztroskie dziewczęta bawią się i flirtują z dowódcą, jedynym mężczyzną w otoczeniu. Zmagają się z klasówką z matematyki, choć same twierdzą, że „umrzemy dziś lub jutro”. W jednej chwili stają się kamikadze, które zliczają bomby, rozbrajają niewypały gołymi rękami i zasypują leje po wybuchach.

Ten skądinąd propagandowy obraz o odwadze i bohaterstwie, stawia pytanie o odpowiedzialność władzy za los tych niewinnych kobiet. Jednak publiczna dyskusja na ten temat nadal nie może być prowadzona w Wietnamie.

Smak gorzki.
http://arteria.art.pl/5smakow

Tekst i zdjęcia: ARTERIA
Reżyserka Viet Linh
Viet Linh

Tytułowa Me Thao to piękna posiadłość ziemska w północnym Wietnamie, w czasach o których opowiada film będącym jeszcze francuską kolonią. Sielskie życie jej mieszkańców zakłóca śmierć narzeczonej właściciela ziemi, Nguyena. Młoda kobieta ginie w czasie przejażdżki samochodem, który dostała w prezencie od przyszłego męża. W akcie rozpaczy Nguyen każe spalić i zniszczyć wszystko, co ma jakikolwiek związek z zachodnią kulturą. Stopniowo popada w coraz głębsze szaleństwo. Zarządca Me Thao, muzyk Tam, jest przekonany, że tylko bardzo stara muzyka ca tru mogłaby przywrócić zdrowie, równowagę i szczęście Nguyenowi, odnajduje więc swoją dawną miłość, piosenkarkę To. Niestety na śpiewie To ciąży śmiertelna klątwa...

 

Bohaterowie filmu Me Thao miotają się pomiędzy wiarą w postęp, a tradycyjnymi przekonaniami i rytuałami Wietnamu. Magiczna aura gęstnieje w takt muzyki ca tru, niegdyś ulubionej rozrywki wyższych sfer, dziś prawie zapomnianej.

Smak słony.
http://arteria.art.pl/5smakow

Tekst i zdjęcie: ARTERIA

Viet Linh będzie gościem Przeglądu. Jest związana z wytwórnią filmową "Giai phong Film" w mieście Ho Szi Minha. Obecnie mieszka w Paryżu. Zapraszam na spotkanie z reżyserką po projekcji filmu Me thao w sobotę 31 marca.

poniedziałek, 26 lutego 2007
Me thao - thoi vang bong
Methao Methao Methao

Kilka scen w Me thao, filmie w reżyserii Viet Linh. Film opowiada o Wietnamie będącym u progu zmian cywilizacyjnych, jeszcze jako francuskiej kolonii. W filmie wykorzystano bardzo starą, wietnamską muzykę ca tru.

Smak słony.
http://arteria.art.pl/5smakow

Zdjęcia: ARTERIA

Przegląd Filmów Wietnamskich w Muranowie
Plakat

W imieniu kolegów i koleżanek z Arterii zapraszam na "Kino w pięciu smakach - Điện ảnh trong năm vị" w kinie Muranów 30.3-1.4.

Strona imprezy: http://arteria.art.pl/5smakow

Polecam szczególnie kreskówki dla dzieci i mam w sobotę rano.